В Хмельницькому похвалилися успішною енергоефективною історією

ОЛЕКСІЙ ГУСАК «СТОЛИЦЯ»
Успіх у сфері енергофективності та «чистої» енергетики маємо у Хмельницькому як результат синергії зусиль міської влади, Держенергоефективності та USAID.
В обласному центрі відбувся інформаційний марафон «Енергоефективність та відновлювана енергетика на користь громад. Успішні історії Хмельницького».
На цей раз у славний козацький Плоскирів (історична назва міста), а нині обласний центр Хмельницький (до речі виявилося, що сам легендарний гетьман батько Хмель ніколи у ці краї й не потрапляв!) з’їхалися журналісти зі столиці та західних областей України, аби подивитися, як втілюється програма з енергоефективності.
Спікерами зустрічі виступили — керівник Проекту USAID Діана Карсакайте, голова Держенергоефективності Сергій Савчук та представники міської влади, зокрема міський голова Хмельницького Олександр Симчишин.
Безперечно у Хмельницькому, зокрема завдяки зусиллям вищеназваних партнерів вдалося підвищити рівень енергоефективності, завдяки активному використанню альтернативних джерела енергії у секторі бюджетних будівель (школи дитсадки, лікарні тощо) та реформувати муніципальний енергетичний сектор заради комфорту мешканців міста, економії бюджетних коштів та поліпшення кліматичної ситуації.
Та й справді, якщо чуба почухати, що нема в нашої Неньки потужних ресурсів матінкою-природою наданих? Та повна кишеня! Чому ж потрапляємо у залежність ми від різних держав сусідніх та заморських, банд-формувань, цивілізаційних монстрів, корпорацій-упирів, нафтових, газових та МАГАТЄ-шних мафій та іншої зовсім не гоголівської сили нечистої?
І вітер потужний над Вкраїною віє, і Сонечко-Ярило світить, і електроенергія – сила містична по проводах розповсюджується, й бурхливі річки течуть. Наділив Пан Бог нас майже невичерпними ресурсами тільки з розумом їх використовувати треба та й про інвесторів не забувати. Допомогти можуть при нагоді ще й як!
Зокрема Олександр Симчишин голова міський зазначив на брифінгу з приводу події: «Робота Хмельницької міської ради орієнтована на впровадження енергоефективних та енергозберігаючих проектів в бюджетній сфері і житлово-комунальному господарстві міста та популяризацію ідей енергоефективності серед населення міста. Плідна співпраця з проектом USAID та Держенергоефективності заклала основу енергетичному сталому розвитку міста та інтеграції його до європейської спільноти».
Керівник проекту USAID Діана Корсакайте розказала, що за підтримки USAID у Хмельницькому було розроблено і прийнято план дій зі сталого енергетичного розвитку до 2025 р.(ПДСЕР) Комплексні заходи щодо підвищення енергоефективності , включені в цей план, були засновані на результатах енергетичних аудитів, проведених експертами USAID в основних секторах муніципальної інфраструктури. Згідно результатів аудитів, основні зусилля направили на сектори транспорту, централізованого теплопостачання, громадських та житлових будівель, управління твердими відходами та використання альтернативної енергії.
«Сьогодні ми зможемо побачити з вами один з прикладів результатів нашої спільної роботи- установку з дегазації, яка видобуває звалищний газ і переробляє його у електроенергію. Цей та багато інших енергоефективних проектів дозволять Хмельницькому не тільки скоротити свої витрати на енергоресурси, а й активно використовувати альтернативні джерела енергії та значно зменшити обсяг викидів CO2 енергії та у атмосферу.
Підтвердженням цих слів стала екскурсія об’єктами, які вже працюють в місті та демонструють свою енергоефективність. Спочатку гостям показали установку з дегазації, яка розміщена на території полігону твердих побутових відходів.
«Потужність установки дозволяє щороку близько 3 мільйонів 700 тисяч кВт/год електроенергії, яку продаватимуть за «зеленим» тарифом державному підприємству. Завдяки цьому місто отримає приблизно 2,5 мільйонів гривень в рік,» — каже директор ТОВ «Біогаз ЕНЕРДЖІ» Віталій Каленський.
Журналісти відвідали й одну з твердопаливних котелень КП «Хмельницьктеплокомуненерго», яка має потужність 1,9 МВт, працює на трісці та опалює прилеглі бюджетні установи і житлові будинки. Голова Держенергоефективності Сергій Савчук розповів присутнім, що яскраві приклади функціонування в різних куточках України проектів із відновлюваної енергетики — це свідчення плідної роботи усіх гілок влади та громадських організацій.
«Останні три роки були особливо результативними. Так, у 2017 році в Україні бюджетін установи, теплокомуненерго та населення зменшило споживання газу на 6 мільярдів кубічних метрів порівняно з 2014 роком. Тобто, понад 1,2 мільярди євро не було витрачено зі валютних резервів України на закупівлю імпортного газу у 2017 році. Натомість, кошти бюджету та українського бізнесу були інвестовані у проекти з енергозбереження та виробництва тепла із альтернативних видів палива у всіх регіонах України. Перевага таких проектів успішно демонструє Хмельницький,» — каже Сергій Савчук.
Доречи, у січні в Хмельницькому запустили установку з дегазації твердих побутових відходів і в мерії сподіваються, що завдяки видобутку газу зі сміттєзвалища мінімізуються й ризики виникнення пожеж на полігоні.